Badania wariografem
Badanie wariografem, znane również jako test poligraficzny, to procedura diagnostyczna wykorzystywana do pomiaru fizjologicznych reakcji organizmu człowieka w odpowiedzi na zadawane pytania. Główne cele badania wariografem obejmują ocenę prawdomówności, identyfikację podejrzanych oraz pomaganie w dochodzeniu w sprawach kryminalnych lub weryfikacji informacji.
Jak działa badanie wariografem?
Badanie wariografem opiera się na rejestracji reakcji psychofizjologicznych organizmu przez specjalny aparat wariograficzny. Zasada jego działania polega na tym, że kłamstwo jest stresującym dla organizmu zdarzeniem, które powoduje zmiany w normalnym funkcjonowaniu ciała. Aparat wariograficzny rejestruje te zmiany i na ich podstawie ekspert dobrze wyszkolony w interpretacji danych z wariografu, potrafi ocenić prawdziwość udzielanych odpowiedzi.
Podczas badania wariografem osoba badana jest połączona z aparatem przez zestaw czujników i elektrod, w tym także czujnik aktywacji mięśniowej. Proces badania polega na udzielaniu odpowiedzi na szereg pytań. Rejestrowane są przy tym między innymi takie parametry jak ciśnienie krwi, aktywność mięśni, rytm serca, potliwość skóry, tempo i głębokość oddechów. Zmiany tych parametrów, które zachodzą podczas udzielania odpowiedzi, analizowane są przez program komputerowy, ale ostateczna interpretacja wyników zawsze należy do eksperta, który bierze pod uwagę kontekst sytuacji i całościowy obraz reakcji badanej osoby.